Kardio Egzersizi
24.07.2017

Egzersiz ile İlgili Mitler II – Kardio

Spor salonuna adım attığımızda, biri bize yaklaşır ve kilo vermek için önce kardio egzersizi yapmamızı, ağırlık çalışmaya ise daha sonra başlamamızı söyler. Bu tavsiyeyi dinler ve koşu bandında koşmaya başlarsak, bu sefer yağ yakmak için belli bir nabız aralığında koşmamız öğütlenir. Çıktığımız bu serüvende bazen başarılı olur, bazen ise pes ederiz. Peki, bütün bu yaptıklarımız gerçekten etkili yöntemler midir? Sizin için kardio egzersizleri ile ilgili mitleri yazdık.

Kardio egzersizleri kilo vermek için en iyi yöntemdir

Kardio egzersizlerine başladığımızda ilk başta tartıda bir azalma görürüz. Ama aynı egzersizlere devam ettiğimizde bir de bakarız artık kilolar gitmez olmuş. Daha fazla kilo veremediğimizi düşünüp koşmayı, bisiklete binmeyi bırakırız ve sonra kaybettiğimiz kilolar misli ile geri döner. Birçoğumuz yaşadık bu süreci, değil mi? Bu kısır döngüye girmemizin nedeni yaptığımız egzersizin kalıcı bir etki sağlayamamasından kaynaklanıyor. Kardio egzersizleri kasları yoğun bir şekilde çalıştıramadığı için kas gelişimi sağlanamıyor ve kaslar gelişmediği için metabolizmamızda kalıcı bir değişiklik olmuyor. Bir de buna ek olarak, saatlerce koşar, bisiklete binersek, amacımız yağ yakmak iken kas kaybı yaşıyoruz ve bu kayıplar nedeniyle metabolizmamız yavaşlıyor. Yavaşlayan metabolizmamız yüzünden, tabiri caizse, artık su içsek bile yarıyor. Bu nedenle ağırlık egzersizi yapmadığımız sürece, yalnızca kardio egzersizleri ile kilo vermemiz ve bu kiloyu koruyabilmemiz imkansız hale geliyor.

İlk birkaç hafta kardio, daha sonra ağırlık egzersizi

Spor salonlarında en sık duyduğumuz yanlışlardan biri de budur. Kilo vermek isteyen birine önce sadece kardio yapması söylenir. Oysaki vücut, kilo verirken bunun sadece belli bir miktarını yağlardan verir. Tartıdaki sayıların azaldığını görmek bizi mutlu ediyor olabilir, ancak yağ kaybederken, aynı anda kaslarımızı da kaybediyoruz. Bu şekilde kilo verdiğimizde, vücudumuzda sarkmalar oluşur ve bu kasları yerine koymamız başlangıçtakinden daha zor olur. Bu nedenle amacımız ne olursa olsun, sağlıklı ve sıkı bir vücuda sahip olabilmek için ağırlık egzersizlerini hayatımıza katmalıyız.

Ömür boyu ağırlık egzersizi yapamam, ama ömür boyu yürüyebilirim, koşabilirim

Her sabah yürüyen, koşan insanlar hep ilgimizi çekmiştir. Bunu yapan insanların hep bizden daha sağlıklı olduklarını düşünürüz. Bu durum bazen doğru olsa da çoğu zaman yanlıştır. Ağırlık egzersizi yapılmadığında, kas kayıpları kaçınılmazdır. Kas kayıpları sonucunda iskelet sistemimizi koruyan bir yapı kalmaz ve bu yüzden, kemik ve eklemlerimizde fazla kullanıma bağlı aşınmalar oluşmaya başlar. Bununla beraber, kas kaybı sonucunda metabolizma yavaşlar ve kalp yetmezliği baş gösterir. Kalp sağlığımızı korumak ve sağlıklı kas, kemik ve eklemlere sahip olmak için ağırlık egzersizi yapmak şarttır.

Her yaşta yapabileceğiniz SuperSlow Zone ağırlık egzersizlerini ücretsiz denemek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

ÜCRETSİZ DENEME RANDEVUSU

Ücretsiz deneme randevusu almak için lütfen formu eksiksiz şekilde doldurun.

SuperSlow Zone Deneme Randevusu